Zdrowie

Świąteczne bolączki 

Święta Bożego Narodzenia i noc sylwestrowa zbliżają się wielkimi krokami.

Chociaż bardzo lubimy ten wyjątkowy nastrój końca roku, to z „ psiego „ punktu widzenia jest on często jest trudny i smutny. W okresie okołoświątecznym wiele osób pochłoniętych przygotowaniami w mniejszym stopniu zwraca uwagę na swoich czworonożnych podopiecznych. Stosunkowo często zdarza się, że poważne problemy zdrowotne są bagatelizowane lub zauważane dopiero po kilku dniach. Taka zwłoka w podjęciu leczenia , zwłaszcza u zwierząt starszych, może utrudnić czy wręcz uniemożliwić skuteczną pomoc.

Innym świątecznym grzechem, mającym poważne konsekwencje, jest pozwalanie psiakowi na podjadanie smakołyków, których nie brak w tym okresie. Nie mamy tu na myśli psich łakoci ( choć w nadmiarze też mogą być szkodliwe ), ale dobra, które towarzyszą świątecznemu stołowi, czyli : ciasta, czekolady, rodzynki czy orzeszki.

Wyroby czekoladowe są dla psów szczególnie niebezpieczne, gdyż zawierają metyloksantyny - teobrominę i kofeinę.

Substancje te w organizmie psa mają nieco inny szlak metaboliczny niż u człowieka i znacznie dłużej się wchłaniają. Wpływają silnie pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, zwiększają kurczliwość mięśni szkieletowych, mają też negatywny wpływ na pracę mięśnia sercowego oraz mięśniówkę przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych i oskrzeli. Najbardziej niebezpieczna jest czekolada gorzka (chętnie stosowana do wypieków), gdyż ma największe stężenie teobrominy. Wystarczy kilka kawałków, aby była poważnym zagrożeniem dla życia psa niewielkich rozmiarów! Czekolada mleczna i biała też zawierają metyloksantyny, ale ich stężenie jest mniejsze.

Objawy zatruciem czekoladą to m.in. :

- obfite wymioty
- intensywna biegunka
- ból brzucha
- niepokój – wynikający często z pobudzenia układu nerwowego oraz oddechowego przez teobrominę
- w późniejszym stadium mogą wystąpić drgawki

Leczenie zatrucia metyloksantynami

Niestety w przypadku metyloksantyn nie ma specyficznej odtrutki , którą można podać, mając nadzieję na zniwelowanie działania teobrominy. Postepowaniem z wyboru jest podtrzymanie prawidłowego funkcjonowania organizmu, usuniecie czekolady z przewodu pokarmowego i ograniczanie jej wchłaniania. Na płukanie żołądka często jest zbyt późno, ponieważ właściciele swoich czworonogów zbyt późno zgłasza się po pomoc nie podejrzewając właśnie czekolady jako sprawcy złego samopoczucia psa. Prowokowanie wymiotów i oczyszczenie żołądka ma sens zwykle do 2-4 godzin po pożyciu trucizny. Z czekoladą jest trochę inaczej niż z innymi substancjami, gdyż pod wpływem soku żołądkowego i temperatury potrafi przyklejać się do ściany żołądka. Dożylne podawanie elektrolitów oraz leków moczopędnych ( przyspieszających wydalanie moczu, zawierającego szkodliwe substancje ) oraz zawiesina z węgla aktywnego , który ma za zadanie wychwytywać i neutralizować truciznę, zmniejszając tym samym jej wchłanianie do krwiobiegu. To kolejne kroki aby stan zdrowia naszego podopiecznego się poprawił ale o tym, decydować będzie zawsze prowadzący lekarz weterynarii.

Zupełnie odmienna specyfikę ma okres około noworoczny.

Już na kilka dni przed pierwszym dniem stycznia głównym problemem opiekunów staje się strach ich czworonogów przed hałasem petard. Istnieje możliwość farmakologicznego zmniejszenia odczucia lęku, ale podane leki muszą być dobrane do wieku, stanu zdrowia i masy ciała oraz zaaplikowane odpowiednio wcześniej. Noc sylwestrowa obfituje w psy spanikowane w wyniku huku petard ale też takie, które uczone aportu łapią w pysk petardę biorąc ją za coś co należy właśnie zaaportować. Nie będziemy opisywać, co dzieje się z psem, gdy eksploduje mu w pysku raca.

Apelujemy o rozsądek i umiejętność przewidywania następstw naszych zabaw !!!

ZASADY POSTEPOWANIA Z PSAMI W OKRESIE ŚWIĄTECZNYM

  1. W wirze świątecznych przygotowań nie zapominaj o potrzebach swoich zwierząt. Muszą mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności i poświęconego im czas.
  2. Przygotowując świąteczne posiłki, można podzielić się z pupilem tylko tymi produktami, które zgodnie z zasadami żywienia dopuszczone są do spożycia przez psy.
  3. Współbiesiadnicy powinni być poinformowani (zwłaszcza dzieci), czy zgadzamy się na dokarmianie psa, w jakich ilościach i co ewentualnie może on dostać.
  4. Pies nigdy nie powinien mieć dostępu do czekolady, winogron, rodzynek i orzeszków ziemnych. Zawierają substancje dla niego trujące i należy je odpowiednio zabezpieczyć na czas naszej nieobecności. Wiedząc, że pies zjadł niedozwolony produkt, natychmiast zgłoś się z nim do najbliższej lecznicy weterynaryjnej.
  5. Nigdy nie sprowadzaj psa do roli śmietnika, który zjada niechciane resztki. Na efekt problemów żołądkowo-jelitowych zwykle nie trzeba długo czekać.
  6. Pamiętaj o przygotowaniu psa do nocy sylwestrowej. Jeżeli obawia się hałasu petard, powinien dostać leki działające przeciw lękowo i uspokajająco.
  7. Lek powinien być dobrany do wieku, masy i stanu zdrowia pacjenta, dlatego istotne jest wcześniejsze badanie kliniczne. Dobrą zasadą jest wypróbowanie leku kilka dni wcześniej, aby poznać objawy towarzyszące jego działaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *