Blog, Zdrowie

Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach  

Czasami nawet zwykły spacer po okolicy może się skończyć nieszczęśliwym wypadkiem dlatego każdy właściciel powinien wiedzieć jak postępować w sytuacji, kiedy pies będzie zdany wyłącznie mojego pomoc. 

Nawet najposłuszniejsze zwierzę może niespodziewanie wbiec na ulicę. Wystarczy, że na przykład czego się przestraszy lub pogoni zwierzę lub obiekt. Jeśli ulegnie wypadkowi właściciel powinien udzielić mu pomocy zanim możliwa będzie interwencja lekarza weterynarii. Przede wszystkim nie wolno ulegać panice, należy zachować trzeźwość umysłu i podjąć niezbędne czynniki zapobiegające pogorszeniu stanu zdrowia zwierzęcia 

Uwaga : samochód  

Podczas wypadków komunikacyjnych najczęściej dochodzi do urazu głowy i kończyn. W przypadku tych pierwszych zwykle występuje krwotok z nosa i / lub z pyska. Jedyną metodą zahamowania krwawienie jest schłodzenie okolicy, która uległa uszkodzeniu. Najłatwiej zastosować kompresy z zimnej wody ale najlepsze efekty osiągniemy obkładając uszkodzone miejsce okładami z drobno pokruszonego lodu bądź opatrunek chłodzący aktywujący się poprzez uderzenie. Zwierzę z takim urazem transportujemy z głowa opuszczoną w stosunku do reszty ciała, dzięki czemu jeśli pies straci przytomność unikniemy ryzyka zachłyśnięcia krwią.

Jeżeli zwierzę doznało urazu okolicy miednicy i kończyn tylnych przenosimy je, podkładając ręce pod klatkę piersiową. Jeśli pies jest  niewielki, niesiemy go tak aby tylna część tułowia swobodnie zwisała natomiast dużego psa najlepiej jest transportować na noszach Koc ratunkowy / nosze  dla psa SOS ma niewiele wspólnego z kocami termicznymi czy folią NRC-  znanymi z apteczek samochodowych. Te ostatnie mogą w zasadzie utrzymać ciepło, ale nie są  przystosowane do transportu - na pewno nie do bezpiecznego transportu psa. Koc może być również używany jako pomoc w chodzeniu przy niewielkich urazach oraz jako wsparcie dla psa o ograniczonej sprawności ruchowej.

PRZENOŚ GO PRAWIDŁOWO Zwierzę, które uległo wypadkowi musi być transportowane z zachowaniem środków ostrożności. Należy okryć psa pozostawiając swobodnie jego głowę. Czworonoga podnosimy wkładając jedną rękę pod klatkę piersiową a drugą pod tył –  jeśli jest to duże zwierzę dobrze poprosić kogoś o pomoc. Należy również unikać wykonywania wszelkich zbędnych ruchów grożących urazem miejsca złamania czy nawet nasileniem krwotoku. Psa układamy na sztywnej powierzchni a przynajmniej na napiętej tkaninie. W trakcie  transportu pamiętajmy o prowadzeniu samochodu bez gwałtownego hamowania i przyspieszania. Psa który ma zaburzenia świadomości najbezpieczniej jest ułożyć na prawym boku. 

Pamiętaj : nie wolno podnosić ani podtrzymywać psa za tę część ciała, która doznała obrażeń ! 

Deformacje kształtu ciała czy widoczne odłamy kostne świadczą o złamaniu. Uszkodzonych kończyn nie wolno nastawiać a jedynie unieruchomić w miarę możliwości poprzez np.  podłożenie grubego patyka. Usztywnienie przymocowujemy bandażem, w ten sposób z minimalizujemy ryzyko powstania dalszych przemieszczeń. Generalna zasada postępowania przy urazach kostnych to nie podawanie środków przeciwbólowych ! Dla psa ból uszkodzonej okolicy ciała jest jedynym sygnałem, że coś jest nie w porządku. Zdarza się, że po wypadku pies ucieka z feralnego miejsca. Zachowanie takie nie oznacza że zwierzę jest zdrowe i nic mu się nie stało. Objawy urazów mogą pojawić się po minięciu szoku. Trzeba się liczyć z tym, że mogło dojść do obrażeń wewnętrznych. Psa należy uważnie obserwować przez kilka dni.

Bladość spojówek czy błon śluzowych jamy ustnej, powiększenie objętości jamy brzusznej mogą być wynikiem krwotoku wewnętrznego. Trudności z oddychaniem,  duszności, powiększanie rozmiarów klatki piersiowej mogą świadczyć o uszkodzeniu płuc, o odmie pourazowej czy pęknięciu przepony. W tym ostatnim przypadku znamieniem będzie przyjęcie przez psa pozycji siedzącej, która  zmniejsza duszność.  Wymioty, drgawki, zaburzenia świadomości, zaburzenia koordynacji ruchów to objawy uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.

Częstym następstwem wypadku komunikacyjnego, zwłaszcza jeśli doszło do niego na początku spaceru jest uszkodzenie pęcherza moczowego. Dlatego też trzeba uważnie obserwować sposób w jaki pies oddaje mocz oraz jego barwę 

ZABEZPIECZ, ZANIM PRZYJEDZIE LEKARZ. Krwotok ze źle zabezpieczonej rany może być bardzo niebezpieczne. W oczekiwaniu na przybycie lekarza weterynarii lub środek transportu, należy ucisnąć miejsce zranienia palcem a następnie założyć gruby opatrunek który przygotujemy mocno bandażem ( poprzez ucisk zatamujemy  krwawienie ). 

Co czai się w trawie ? 

Zdarza się, że podczas spaceru pies skaleczy łapę. W przypadku obfitego krwawienia zakładamy na kończynę opaskę uciskową powyżej miejsca zranienia. Najlepszą opcją jest użycie dostępnej na rynku jednorazowej stazy jednak  możemy użyć również sznurowadła bądź też smyczy. Opaska nie może być pozostawiona na dłużej niż 1 - 2 godziny. Jeśli transport psa do weterynarza trwa dłużej, a po zdjęciu krwawienie nie ustępuje możemy ponownie ją założyć. Aby umożliwić prawidłowe ukrwienie tkanek trzeba systematycznie zdejmować ucisk co godzinę.

W przypadku krwawienia z mniejszych naczyń czy krwawienia miąższowego należy ucisnąć całą powierzchnię rany. W takim przypadku najlepiej użyć jałowej gazy. Powierzchnię rany trzeba koniecznie zabezpieczyć przed zabrudzeniem za pomocą typowych opatrunków bądź zastosowanie ALUCOVER - preparatu weterynaryjnego z proszkiem aluminiowym tworzącego na powierzchni warstwę okluzyjną ( nie wymaga dodatkowego opatrunku czy bandażowania ) wspomaga procesy naprawcze uszkodzonej skóry np. zranienia,, otarcia. Unikalny skład aerozolu chroni rany przed  brudem, zanieczyszczeniami , oraz owadami, jednocześnie pozwalając im oddychać. Produkt po aplikacji pozostawia powłokę ochronną, która nawilża, łagodzi oraz przyspiesza regenerację skóry - dzięki czemu skraca czas gojenia się ran. Zawiera m.in., kwas hialuronowy, D-pantenol, pochodną srebra, ekstrakt z nagietka oraz  Betaine.

Zranienia kończyn mogą skutkować przecięciem ścięgien. Zwróćmy uwagę na wygląd i ułożenie palców : wyraźnie wyprostowane ( nienaturalnie „ rozciągnięte „ ), a nawet lekko uniesione ku górze są powodem do niepokoju. W takim przypadku należy usztywnić łapę i konieczny będzie zabieg operacyjny. 

ZRANIENIA I ZŁAMANIA  

– nie próbuj samodzielnie nastawiać złamanych kończyn, 
–  dobrze jest prowizorycznie unieruchomić złamaną kończynę ale jeśli nie wiesz jak to zrobić bo nie czujesz się na siłach lepiej pozostawić ją bez opatrunku,
– opaskę uciskową należy zdjąć lub poluzować co 1 – 2 godziny, 
 
– najlepiej założyć opatrunek z bandaża gazowego pamiętając, że  zaczynamy opatrywać kończynę zawsze od dołu, 
– ranę należy starannie oczyścić i przepłukać środkiem dezynfekcyjnym; nawet niewielkie ranę szybciej zagoją się, jeśli zostaną opatrzone chirurgicznie ( ich brzegi  zostaną do siebie zbliżone za pomocą szwów czy też zszywek ).   

Oczy szczególnie wrażliwe 

Galopady po krzakach czy konfrontacja z kocimi pazurami mogą się skończyć urazem rogówki. Takim uszkodzeniem towarzyszy silna bolesność : pies zaciska powieki często ociera się tą stroną głowy np nogi właściciela i oko łzawi. Aby uniknąć pogłębienia urazu, najlepiej jest założyć psu specjalny kołnierz. W celu doraźnej pomocy  można zakropić do chorego oka specjalistyczny preparat , np. weterynaryjny żel do zakraplania oczu Sentrx Eye Gel , dzięki któremu wspomożesz leczenie nawet ostrych urazach rogówki. Formuła bogata w biopolimery  sprawia, że szybko przynosi ulgę i uwalnia od dyskomfortu. Oprócz biopolimerów specyficznych dla zwierząt, zawiera także glikozaminoglikany, które odpowiednio usieciowane stanowią rusztowanie ułatwiające migrację i namnażanie się zdrowych komórek. Preparat przyśpiesza gojenie ran, a także zapobiega powstawaniu blizn, wykazuje również działanie nawilżające i doskonale sprawdzi się w przypadku tzw. suchego oka. Może być stosowany wspomagająco przy leczeniu niezakażonych, przewlekłych i ostrych urazów rogówki oka. Gęsta formuła produktu umożliwia łatwą aplikację oraz dzięki tej konsystencji nie wypływa z oka i utrzymuje się na jego powierzchni przez długi czas.

NIE WOLNO 

stosować preparatów kortyzonowych, ponieważ upośledzają  one gojenie a w miejscu zranienia pozostanie blizna ograniczająca przezierność rogówki. Nieleczone lub źle leczone ubytki rogówki powstałe w wyniku urazu zabliźniają się w postaci niewielkiej białawej plamki. W efekcie głębokiego zranienia rogówki może dojść do wydostania się na zewnątrz komory oka części tęczówki, wokół której zaciskają się brzegi rany. 

UZUPEŁNIJ APTECZKĘ

ALUCOVER weterynaryjny spray na rany 50 ml

22.00 

Poprzednia najniższa cenaw ciągu 30 dni: 22.00 .

JEDYNY TAK MAŁY – 50 ML – SPRAY NA RANY !!! Preparat weterynaryjny z proszkiem aluminiowym tworzący na powierzchni warstwę

APTUS Sentrx Eye Gel – żel do oczu 3ml dla psów

47.00 

Poprzednia najniższa cenaw ciągu 30 dni: 47.00 .

Weterynaryjny żel do oczu dla psów wspomagający leczenie ostrych urazów rogówki.

Bandaż adhezyjny Fun Flex KRUUSE

6.50 12.00 

Poprzednia najniższa cenaw ciągu 30 dni: 6.50 .

Kolorystyka i nadruk graficzny na bandażach to znak rozpoznawczy firmy KRUUSE. Dwustronnie adhezyjne bandaże wykorzystywane są w weterynarii do unieruchomień

Koc ratunkowy / nosze dla psa SOS Knauder’s Best

110.00 

Poprzednia najniższa cenaw ciągu 30 dni: 110.00 .

Jeśli jest coś, co każdy właściciel psa powinien posiadać w psiej apteczce czy też na wyposażeniu samochodu , to jest to: koc ratunkowy dla psa od Knauder's Best.

Zmętnienie rogówki wymaga chirurgiczna interwencji.

Psom ras o dużych i płytkich oczodołach jak pekińczyki czy mopsy, może przydarzyć się wypadnięcie gałki ocznej na przykład w następstwie urazu komunikacyjnego. W takim przypadku bezdyskusyjnie konieczna jest interwencja chirurgiczna. Doraźnie trzeba osłonić gałkę oczną jałowym gazikiem najlepiej zwilżanym roztworem fizjologicznym, co zapobiega zanieczyszczeniu i wysychaniu delikatnych tkanek oka. 

W domu nie zawsze jest bezpiecznie 

W domu także mogą zdarzyć się wypadki wymagające udzielania pierwszej pomocy. Nierzadko psy ulegają poparzeniem - wówczas należy jak najszybciej schłodzić skórę zimną wodą. Jeśli powierzchnia nie jest duża a uraz nie sięga zbyt głęboko, można zastosować maść na oparzenia.

Szczenięta mają także niebezpieczny zwyczaj przeżywania kabli elektrycznych. Oprócz ryzyka porażenia prądem może dojść do poparzenia pyska i w takim wypadku należy jak najszybciej dostarczyć psa do lekarza weterynarii.

Pies masz także ulec zatruciu na przykład przypadkowo zjadając trutkę na szczury czy połykając leki przeznaczone dla ludzi. Istnieją również pewne gatunki roślin wywołujących zatrucia. Nigdy nie wolno szukać środków zaradczych na własną rękę najlepiej natychmiast zadzwonić do weterynarza lub do centrum toksykologicznego. Pamiętajmy, że nie w każdej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest sprowokowanie wymiotów – jeśli pies spożył substancję drażniącą, wówczas  dwukrotnie poparzy ona  przedni odcinek przewodu pokarmowego. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *