Apteczka dla psa
Podejmujesz wszelkie środki ostrożności, aby zapobiec urazom podczas polowania czy poszukiwania postrzałków, wędrówek pieszych lub podczas treningu z psem. Chociaż jesteś siebie pewny, że strzelasz trafnie a swojego kompana wyposażyłeś w kamizelkę ochronną i i GPS, zawsze istnieje ryzyko wypadku w terenie. Twój pies może zostać zraniony przez czarnego zwierza lub wpaść na „ lewe „ wysypisko ze szklanymi odpadami. Gałęzie mogą smagać go w oko, a tarniny i jeżyny mogą ranić jego tułów lub łapy. Z powodu tych powszechnych zagrożeń ważne jest, aby za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, mieć przy sobie dobrze zaopatrzoną apteczkę pierwszej pomocy , zwłaszcza podczas polowania lub wędrówek po nierównym terenie.
Pies myśliwski jest istotną częścią zespołu, więc jego zdrowie jest najważniejsze !
Zawsze sprawdzaj psa po polowaniu.
Twój pies, na pierwszy rzut oka może wyglądać na witalnego i krzepkiego po polowaniu, ale nadal wymaga dokładnej kontroli przed powrotem do domu. Sprawdź, czy nie ma kleszczy , tak jak po każdej wycieczce do lasu, ale także całe jego ciało pod kątem skaleczeń, cierni lub osadzonych ciał obcych. Nie zapomnij zajrzeć między opuszkami palców, na nogach, wzdłuż podbrzusza i wewnątrz pyska. Sprawdź jego oczy pod kątem zadrapań, ciał obcych i rozcięć. Uważaj na utykanie, unikanie aktywności, skomlenie lub niezwykłą agresję, które mogą być oznakami złamania kości lub zwichnięcia.
Wszelkie obrażenia, skaleczenia i zadrapania należy oczyścić i opatrzyć, aby uniknąć infekcji.
Artykuły pierwszej pomocy dla psów sportowych i na polowania
Codzienna apteczka nie sprawdzi się podczas polowania czy poszukiwania postrzałków. Zapakuj dodatkowy specjalistyczny asortyment lub stwórz drugą apteczkę tylko na tego typu aktywności. Im dłuższa podróż, tym ciężej organizm psa musi pracować, aby zregenerować się pod koniec dnia. Na polowania, weekendowe lub dłuższe wycieczki, które wymagają intensywnej aktywności, spakuj np. cukier w tubce na wypadek, gdyby Twój pies wykazywał objawy hipoglikemii i roztwór elektrolitów, aby pomóc mu odzyskać siły i nawodnić się. Zapakuj dodatkowy zapas leków, które Twój pies musi regularnie przyjmować, a także zatwierdzonych przez weterynarza środków przeciwbólowych czy tych na alergię.
Pomyśl o sytuacjach awaryjnych, zanim trafisz w teren: Jeśli Twój pies został ranny daleko w lesie, jak przetransportujesz go z powrotem do samochodu? Tu niezastąpione są specjalistyczne nosze. Spakuj czyste ręczniki, gazy do czyszczenia ran, koce do utrzymywania psa w cieple.
Zawartość apteczki pierwszej pomocy dla psa domowego
Niezależnie od tego, czy kupujesz gotowy zestaw, czy tworzysz własny, uzupełnij go, jeśli zużyłeś w nim jakiś element oraz sprawdzaj co sześć miesięcy termin przydatności medykamentów.
Zapakuj apteczkę dla psów na każdą wyprawę, nieważne jak krótką. Jeśli wybierasz się np. nad jezioro, prawdopodobnie nie będziesz musiał zabrać ze sobą całego zestawu ratunkowego — ale wypadki mogą się zdarzyć wszędzie. Stwórz niestandardową apteczkę dla psa, aby spełniła Twoje potrzeby, lub użyj wstępnie zaopatrzonej apteczki dla psów i dostosuj ją do swoich priorytetów i czynności.
Zapobieganie jest najważniejsze
Niezwykle ważne jest, aby być przygotowanym na wypadki, urazy i problemy zdrowotne, ale możesz zminimalizować ryzyko, stosując następujące środki ostrożności:
- upewnij się, że Twój pies jest na bieżąco ze wszystkimi swoimi szczepieniami,
- poznaj oznaki udaru cieplnego — w tym nadmierne dyszenie lub ślinienie się, trudności w oddychaniu, dezorientację, wymioty, zapaść, jaskrawoczerwony język i przyspieszone tętno,
- noś wystarczającą ilość wody, aby dobrze nawodnić siebie i psa,
- rób przerwy na odpoczynek w cieniu, aby zapobiec udarowi cieplnemu i odwodnieniu,
- jeśli oddalasz się od samochodu, noś podstawowe środki pierwszej pomocy dla siebie i swojego psa,
- zmniejsz ryzyko kontuzji u starszego psa , znając jego ograniczenia, rozgrzewając go przed wędrówką i pomagając mu utrzymać idealną wagę ciała poprzez regularne ćwiczenia i dietę,
- zapoznaj się z terenem i dziką przyrodą, które możesz napotkać przed polowaniem, wędrówkami lub zwiedzaniem.