Zdrowie

Jak rozpoznać, zapobiegać i reagować w przypadku odwodnienia psa

Odwodnienie, czyli mówiąc potocznie utrata płynów w organizmie, jest niebezpiecznym stanem dla psów. Jeśli zareagujemy na czas i wdrożymy odpowiednią terapię, pies najprawdopodobniej nie poniesie żadnych konsekwencji. Jeśli jednak odwodnienie nie zostanie rozwiązane lub będzie postępować, to konsekwencjami mogą być m.in niewydolność nerek, zaburzenia świadomości, wstrząs lub śmierć.

Jak objawia się odwodnienie u psa?

Objawy odwodnienia są różne i różnią się w zależności od ciężkości stanu. Na początku jako właściciel możesz w ogóle nie zauważyć niewielkich ubytków płynów, ponieważ objawy mogą być bardzo łagodne – apatia, zmęczenie, zwierzę nie wykazuje zainteresowania pokarmem, oczy mogą być zapadnięte. Jeśli ma jeszcze energię, może się denerwować, chodzić z miejsca na miejsce, szukać źródła wody – szukać płynu w pustej misce . Jego usta są suche, dziąsła są również suche i tracą „ blask „  oraz może mieć białawy nalot na języku.

Co dzieje się w organizmie psa, gdy brakuje płynów?

Ograniczone krążenie płynów może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, przyspieszenia akcji serca, a w efekcie do problemów z termoregulacją i ewentualnego wzrostu temperatury ciała. Spora grupa objawów pochodzi wówczas od uszkodzenia komórek nerwowych, które objawiać się może apatią, sennością, brakiem zainteresowania zwierzęciem, położeniem się, nudnościami, wymiotami, drgawkami, śpiączką, a nawet śmiercią. Inne objawy, które możesz zauważyć jako właściciel, są często związane z pierwotną chorobą powodującą odwodnienie, którą może być na przykład ciężka ostra wodnista biegunka lub wymioty.

Jak rozpoznać odwodnienie u psa?
Czy da się zdiagnozować problem domowymi sposobami czy trzeba iść do weterynarza?

Niestety łagodniejszych objawów odwodnienia u zwierzęcia wcale nie trzeba rozpoznawać. Wśród badań, które można wykonać w domu, można wykonać badanie z wracaniem fałdu skórnego i sprawdzić stan dziąseł psa. Należy jednak zdać sobie sprawę, że ujawnią one jedynie poważniejsze odwodnienie. W pierwszym przypadku należy chwycić fałd skórny psa na karku lub nad kłębem i z wyczuciem unieść go tak, aby nie sprawiać zwierzęciu dyskomfortu lub bólu na wysokość ok. 3 do 5 cm w zależności od wielkość psa. Naturalnie ten fałd skórny powinien wyrównać się niemal natychmiast, na pewno w ciągu 2 sekund. U odwodnionego psa fałd skórny wraca do normy bardzo powoli, czasem wcale. W przypadku tak poważnego odwodnienia zwierzęcia zdecydowanie zalecamy natychmiastową wizytę u lekarza weterynarii, poddanie zwierzęcia odpowiednim badaniom i natychmiastowe rozwiązanie problemu odwodnienia.

Czy jest jakiś inny sposób na rozpoznanie odwodnienia?

Kolejnym prostym badaniem jest badanie błon śluzowych jamy ustnej. Dotknij dziąseł psa, które u zdrowego psa powinny być wilgotne, zaróżowione od pigmentacji i błyszczące. Dziąsła odwodnionego psa są suche. Jeśli je naciśniesz, ich kolor powróci do pierwotnego różu w ciągu ponad 2 sekund. Odwodniony pies ma również znacznie ciemnożółty mocz lub w ogóle nie oddaje moczu, ponieważ organizm znacznie oszczędza płyny.

Z czym radzi sobie organizm psa podczas odwodnienia?

Gdy tylko ilość płynów w organizmie zaczyna się zmniejszać, organizm tzw. centralizuje krążenie krwi w celu utrzymania podstawowych funkcji życiowych. W rezultacie ciśnienie krwi spada, a tętno wzrasta. Na poziomie nerek organizm w naturalny sposób stara się zrekompensować utratę płynów zmniejszoną produkcją moczu, dzięki czemu zatrzymuje płyny w organizmie w jak największym stopniu. W efekcie powstaje bardzo mało ciemnego, silnie skoncentrowanego moczu. Ponieważ w krążeniu centralnym krąży już mniejsza ilość płynu, może dojść do niedokrwienia nerek i ich nieodwracalnego uszkodzenia. Istotne zmiany zachodzą wówczas na poziomie ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza mózgu, gdzie dochodzi do zmiany objętości komórek, które przestają pełnić swoje funkcje i pojawiają się objawy neurologiczne, które w ciężkich i nieuleczalnych przypadkach mogą nawet zakończyć się śmiercią psa.

Jakie są konsekwencje odwodnienia, jeśli nie zostanie wcześnie leczone?

Odwodnienie jest bardzo zdradliwe, ponieważ jego nasilenie może zmieniać się u zwierzęcia niemal z godziny na godzinę, z minuty na minutę. W łagodniejszych stadiach jest to proces odwracalny, który przy odpowiednio rozpoczętej terapii zwierzę toleruje bez konsekwencji. Do przejściowych można zaliczyć kilkudniowe zmęczenie, dystans do właściciela, niechęć do słuchania i wykonywania poleceń, brak zainteresowania zabawą z innymi psami lub zabawkami, zwiększone przyjmowanie płynów. Jeśli jednak odwodnienie nie zostanie rozwiązane lub nawet się pogorszy, może zakończyć się nieodwracalną niewydolnością nerek, zaburzeniami świadomości, wstrząsem i śmiercią.

Czy odwodnionemu psu można pomóc w domu?

Jeśli zauważysz u swojego pupila któryś z wyżej wymienionych objawów, możesz zacząć celowe karmienie zwierzaka w domu, ale wtedy lepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii i omówić z nim problemy psa. Karm psa częściej, małymi porcjami. Jeśli zwierzę staje się bardzo spragnione, nie pozwól mu wypić dużej ilości wody na raz.

Kanister na wodę PE o pojemności 10 l z uchwytem i kranem, odpowiedni do wody pitnej pozwoli napoić psa w trakcie polowania, w  podróży, na wystawie, podczas zawodów ... wszędzie tam gdzie nie ma dostępu do świeżej wody. Złożony zajmuje bardzo mało miejsca, a dzięki wygodnemu kranikowi nie wymaga wyjmowania go np. z bagażnika aby napełnić miskę czworonoga.

Składany kanister na wodę

46.00 
Kanister na wodę PE o pojemności 10 l z uchwytem i kranem, odpowiedni do wody pitnej pozwoli napoić psa w

Miska podróżna 2l ( khaki )

30.00 
Miska podróżna Mystique  ® wykonana z wysokiej jakości nylonu, całkowicie wodoodporna i łatwa w czyszczeniu, posłuży do podania  psu karmy i wody

Miska podróżna 2l ( reflex orange )

30.00 
Miska podróżna Mystique  ® wykonana z wysokiej jakości nylonu, całkowicie wodoodporna i łatwa w czyszczeniu, posłuży do podania  psu karmy i wody

Miska podróżna Mystique ® wykonana z wysokiej jakości nylonu, całkowicie wodoodporna i łatwa w czyszczeniu, posłuży do podania  psu karmy i wody wszędzie tam gdzie nie można zabrać klasycznych misek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *