WETERYNARYJNY SPRAY NA RANY

ALUCOVER

logo nowe

Preparat weterynaryjny

z proszkiem aluminiowym tworzący na powierzchni warstwę okluzyjną wspomaga procesy naprawcze uszkodzonej skóry

Idealny na Hot spot

czyli „ letnia rana „ - jedna z częściej występujących odmian klinicznych zapalenia skóry u psów.

WETERYNARYJNY SPRAY NA RANY

ALUCOVER 50 ml

 

Preparat weterynaryjny z proszkiem aluminiowym tworzący na powierzchni warstwę okluzyjną ( nie wymaga dodatkowego opatrunku czy bandażowania ) wspomaga procesy naprawcze uszkodzonej skóry np. zranienia, otarcia. Idealny przy wystąpieniu Hot spot czyli „ letnia rana „ - jedna z częściej występujących odmian klinicznych zapalenia skóry u psów. Unikalny skład aerozolu chroni rany przed  brudem, zanieczyszczeniami oraz owadami, jednocześnie pozwalając im oddychać. Produkt po aplikacji pozostawia powłokę ochronną, która nawilża, łagodzi oraz przyspiesza regenerację skóry - dzięki czemu skraca czas gojenia się ran. Zawiera m.in., kwas hialuronowy, D-pantenol, pochodną srebra, ekstrakt z nagietka oraz  Betaine. Idealny dla małych i dużych zwierząt domowych.

ALUCOVER NA RANY

Decydując się na przyjęcie pod swój dach zwierzęcia, musimy być przygotowani na zaistnienie każdej sytuacji, którą przyniesie los. Już sam termin „ nagłe wypadki „ czy „ stan nagły „  z góry wskazuje na sytuacje, które trudno przewidzieć, w których nie ma czasu na zastanawianie się nad postępowaniem oraz w których działanie instynktowne to coś naturalnego. Dlatego w przypadku wszelkiego rodzaju ran ALUCOVER to tak wszechstronny preparat, który pozwoli w szybki i prosty sposób zareagować w kryzysowej sytuacji a co za tym idzie zminimalizuje stres u zwierzęcia i jego opiekuna.

Psy ze względu na swoją superciekawską naturę oraz dużą ruchliwość są prawie stale narażone na niebezpieczeństwo. Te aktywnie spędzające czas ze swymi właścicielami w różnych warunkach terenowych wystawione są jeszcze bardziej na cały szereg mechanicznych urazów, dlatego wybierając się z naszym czworonogiem nie wolno zapomnieć, że może spotkać go nagły wypadek w postaci wszelkiego rodzaju ran. Podstawowym zadaniem w takim przypadku jest zapobieżenie pogłębieniu się urazu oraz zabezpieczenie go przed zakażeniem, które w najgorszym przypadku może zakończyć się sepsą.

Różnego rodzaju rany skórne powstałe w wyniku skaleczeń lub pogryzień, to te z którymi właściciel psa ma do czynienia stosunkowo najczęściej. Każde przerwanie ciągłości naskórka / skóry, przed opatrzeniem do którego stosuje się odpowiednich materiałów oraz technik w zależności od stopnia uszkodzenia, należy starannie oczyścić. W przypadku tych dużych czy głębokich wymagana być może szybka interwencja lekarska w postaci jej zszycia.

RODZAJE RAN

to niewielkie rany powierzchniowe, gdzie naruszeniu uległ zazwyczaj tylko naskórek i w jego miejscu zauważyć można drobne kropelki krwi.

– ugryzienie psa może spowodować znaczną ranę skóry i leżących pod nią tkanek miękkich jak zmiażdżenie czy rozerwanie mięśni, a nawet przebić się przez ścianę klatki piersiowej i uszkodzić płuca lub narządy jelitowe;

–  rany te są najczęściej zanieczyszczone przez ślinę zwierząt oraz znajdujące się na ich uzębieniu zarazki i bakterie, które mogą być przyczyną wtórnych zakażeń.

– opuszki palców oraz dystalne części kończyn – najczęstszą przyczyną jest nadepnięcie psa na ostry przedmiot i przecięcie skóry – szkło, brzeg puszki itp.; brzegi są równe i zazwyczaj krwawią bardzo obficie –  ze względu na stały kontakt z podłożem i możliwość zanieczyszczenia rany wskazany jest duży nacisk na zabezpieczenie uszkodzonego miejsca;

– kufa oraz lusterko nosowe – skaleczenie o ostrą roślinność typu trzciny oraz o ostre przedmioty podczas pracy węchowej.

powstają na skutek uszkodzenia wąskim/ cienkim przedmiotem np. przebicie patykiem lub drutem czy też nastąpnięcie na gwóźdź.

jak nazwa mówi sama za siebie są to urazy powstałe w skutek postrzelenia – charakteryzują się dużą rozległością uszkodzenia tkanek oraz narządów wewnętrznych. 

powstają na skutek uderzenia tępym przedmiotem oraz podczas wypadków komunikacyjnych, których następstwem jest przerwanie ciągłości skóry oraz zgniecenie tkanek i naczyń krwionośnych o różnym promieniu zasięgu.

pojawia się, gdy ostry przedmiot taki jak nóż lub ząb przebija skórę na „ wylot „, pozostawiając małe otwory na powierzchni.

długotrwały nacisk na obszar skóry (częsty u zwierząt sparaliżowanych lub unieruchomionych).

Objawy ran mogą obejmować:

- krwawienie,
- obrzęk,
- ubytek w okrywie  lub splątana / zlepiona sierść,
- przecięta, otarta skóra,
- siniaki
- czułość lub ból przy dotyku.

Objawy zakażonych ran:

- obrzęk, zaczerwienienie i ciepło w okolicy,
- czułość lub ból,
- wysięk ropy z rany,
- ropień (nagromadzenie ropy pod skórą),
- nadmierna pielęgnacja okolicy – wylizywanie,
- gorączka – temperatura powyżej 39 stopni,
- niechęć do ruchu.

Namnażające się  bakterie w ranie mogą powodować:

- ropień,
- bardziej uogólnione zapalenie tkanki łącznej (zakażenie tkanki), które rozprzestrzenia się w okolicy,
- septyczne zapalenie stawów (zakażenie przestrzeni stawowej),
- zapalenie kości i szpiku (zakażenie kości)
- septyczne zapalenie otrzewnej (ropa w jamie brzusznej)
- Pyothorax – ropniak opłucnej(ropa w jamie klatki piersiowej)

"Z Pamiętnika Myśliwego" o ALUCOVER

ALUCOVER NA HOT SPOT

Hot spot, czyli w dosłownym tłumaczeniu z angielskiego „gorąca plama” występuje głównie w sezonie wiosenno-letnim .

Hot spot to stan zapalny skóry, który występuje wybiórczo i powierzchownie. Swą nazwę zawdzięcza charakterystyce schorzenia polegającej na tym, że obszar objęty stanem zapalnym skóry może być bardzo gorący, zaczerwieniony oraz powodować świąd. Tworzy się przeważnie okrągły wyprysk, z którego wydobywa się nieprzyjemnie pachnąca wydzielina.

Wystąpienie hot spotów u psa jest bardziej prawdopodobne podczas wystąpienia wysokich temperatur i  wilgotności. Ze względu na to, że owa egzema u psa często tworzy się po kąpieli w wodzie, ryzyko wzrasta u psów ras „ wodnych „ jak np.  Nowofundland, Seter Irlandzki czy Labrador Retriever, myśliwskich oraz ratowniczych, które często pracują oraz trenują właśnie w tym środowisku. Część z nich o gęstej okrywie włosowej ma jeszcze większe predyspozycje do wystąpienia hot spotu ze względu na wilgoć, która  gromadzi się przy skórze i długi czas schnięcia psa.

MUSZYCA

Muszyca to  choroba wywoływana przez pasożytnicze larwy muchówek żywiących się martwymi lub żywymi tkankami gospodarza. Głównymi gatunkami odpowiedzialnym za inwazje są muchówki z rodziny Calliphoriadae, a w mniejszym stopniu także Sarcophagidae oraz Muscidae . Zazwyczaj składają one jaja w odchodach lub na zwłokach zwierząt. Jednak otwarte rany, wysiękowe zmiany skórne lub posklejana i wilgotna sierść mogą okazać się dla muchówek równie atrakcyjne. Enzymy powszechnie występujących w środowisku muchówek są nieselektywne w stosunku do martwej tkanki. Z tego powodu powodują drażnienie i uszkodzenie także zdrowej tkanki, co pozwala larwom na tworzenie kanałów i kolonizację kolejnych warstw. Gromadzący się wysięk i charakterystyczny intensywny, cuchnący za‑ pach zwabia kolejne muchówki. Potęguje to inwazję, a w konsekwencji może doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Zgon następuje w wyniku wstrząsu, intoksykacji, histolizy lub zakażenia.

Piśmiennictwo : Prace kliniczne i kazuistyczne .Postępowanie z ranami zanieczyszczonymi larwami muchówek u psów – icm.edu.pl

SKŁADOWE PREPARATU Z CHARAKTERYSTYKĄ

– przyspiesza proces gojenia, zapobiega odkładaniu się kolagenu, a tym samym likwiduje blizny,

– bierze udział w zatrzymywaniu wilgoci w skórze, czynnikach wzrostu komórek oraz magazynowaniu i dyfuzji składników odżywczych, a także jest syntetyzowany przez fibroblasty i keratynocyty,

– zapobiega parowaniu wilgoci ze skóry, służy jako cienka i przezroczysta błona nawilżająca oraz wnika głęboko w skórę.

Kwas hialuronowy (HA) to glikozaminoglikan składający się z podstawowej jednostki dwóch cukrów, glukuronowego i N-acetyloglukozaminy, która tworzy część macierzy pozakomórkowej. HA jest konserwowany u wszystkich ssaków i występuje w wysokich stężeniach w kilku miękkich tkankach łącznych, w tym w skórze . W rzeczywistości HA odgrywa istotną rolę w utrzymaniu integralności tkanki, jak również w ułatwianiu adhezji i różnicowania komórek podczas stanu zapalnego, gojenia się ran i rozwoju embrionalnego. Wiele badań  in vitro i in vivo potwierdziły, że HA jest ściśle zaangażowany w proliferację fibroblastów, wzmożone tworzenie tkanki ziarninowej i angiogenezę, a nawet w proliferację i migrację keratynocytów podczas procesu gojenia się ran. Te obiecujące wyniki związane z odpowiedzią nieimmunogenną i jej degradacją przez naturalne, niezapalne mechanizmy klirensu doprowadziły do ​​opracowania szeregu opatrunków zawierających kwas hialuronowy.

 Źródło : The National Center for Biotechnology Information;” Application of hyaluronic acid in the healing of non-experimental open wounds”.

– dzięki właściwościom przeciwzapalnym przyspiesza gojenie się ran.

Ekstrakt z nagietka stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo i grzybobójczo ( niszczy m.in. paciorkowce i gronkowce ) , przede wszystkim ze względu na obecność karotenoidów i trójterpenów. Karotenoidy jako prowitamina A warunkują prawidłowy wzrost nabłonka, przeciwdziałają nadmiernemu łuszczeniu się naskórka, przyspieszają ziarninowanie i bliznowacenie wszelkich uszkodzeń skóry. / „ Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie „ A. Ożarowski, W. Jaroniewski /

– działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, odkażająco oraz ściągająco w miejscu stosowania.

Pochodna srebra jest skuteczna przeciwko szerokiej gamie bakterii, wirusów i grzybów, co czyni ją potężną bronią w walce z chorobami zakaźnymi. Zmniejsza stany zapalne i wspomaga gojenie, dzięki czemu jest stosowana  w leczeniu skaleczeń, zadrapań i innych drobnych urazów. Może być również stosowana w leczeniu infekcji grzybiczych oraz infekcji bakteryjnych, takich jak gronkowce. W związku z powyższymi właściwościami rośnie liczba opatrunków ze srebrem, które są już dostępne i występują w postaci kremów, pianek, hydrożeli, hydrokoloidów oraz folii i siatek polimerowych. Każdy preparat ma inne zalety, wspólnym efektem dla wszystkich jest antybakteryjne działanie srebra.

– pomagają w utrzymaniu optymalnego nawilżenia, działają osłaniająco i przeciwzapalnie, łagodzą swędzenie oraz stymulują powstawanie nabłonka.

substancja czynna o unikalnych właściwościach hydrofilowych, więc jest naturalnym humektantem. Stosowana na skórę silnie nawilża i pomaga zachować równowagę wodno-lipidową oraz wykazuje także działanie łagodzące. 100% naturalny składnik, działa on intensywnie nawilżająco, synergistycznie z gliceryną.

 – łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację tkanek, wspomaga gojenie uszkodzeń, zmniejsza świąd, utrzymuje prawidłowe nawilżenie naskórka.

należy do substancji higroskopijnych ( oznacza to, że ma zdolność do wchłaniania czy też wiązania cząsteczek wody z otoczenia ) co pozytywnie i długotrwale wpływa na nawilżenie skóry a jej działanie utrzymuje się nawet do 24 godzin po aplikacji. Posiada właściwości nawilżające i natłuszczające, wspomaga procesy regeneracji, łagodzi podrażnienia, odbudowuje naturalną barierę naskórka. Ze względu na małe cząsteczki, gliceryna łatwo wnika w głąb warstwy rogowej naskórka, ułatwiając transport innych odżywczych substancji do wnętrza skóry. Stosowana zewnętrznie na skórę działa także łagodnie przeciwzapalnie.

Produkt do stosowania zewnętrznego dla psów i kotów. Przed użyciem mocno wstrząsnąć pojemnikiem przez około 60 sekund. Dozować z odległości 15-20 cm na suchą, oczyszczoną skórę.

Pozostawić do wyschnięcia. Nie stosować w okolicach oczu i uszów zwierząt. W razie zatkania się otworu aplikatora, umieścić go pod silnym strumieniem gorącej wody.